Zimą rzadziej sięgamy po świeże warzywa i owoce, ponieważ dostępność tych nieprzetworzonych jest ograniczona. Krótsze dni powodują, że pijemy więcej kawy, herbaty, a także często sięgamy po gotową żywność. Gdy zbliża się wiosna, cała przyroda budzi się do życia, tylko my jakoś mamy mało energii. Skąd bierze się to wczesnowiosenne osłabienie organizmu nazywane przesileniem?
Nasze ciało do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje witamin oraz minerałów, których sam organizm nie jest w stanie sobie wytworzyć. Te cząsteczki, których istnienia często nie zauważamy, muszą być dostarczone z pożywieniem lub w postaci suplementu diety. One pomagają utrzymać zdrową skórę, paznokcie i włosy, dbają o prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, mięśni, a nawet mózgu! Mikroelementy warunkują także stan psychiczny – ich brak prowadzi do znużenia, osłabienia, kłopotów z koncentracją, zapamiętywaniem oraz snem. Czyżby i Ciebie to dotyczyło?
Wiosną warto zaopatrzyć się w suplementy, które szybciej pozwolą odzyskać witalność i cieszyć się nową porą roku. W gąszczu preparatów dostępnym na rynku szukajmy zwłaszcza tabletek zawierających magnez, którego niedobory mamy prawie wszyscy. Jego brak prowadzi do skurczów powiek, łydek, kłopotów ze snem. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, dlatego jego niedostateczna ilość prowadzi do problemów z pracą umysłową.
Jeśli w sezonie jesienno-zimowym suplementowaliśmy witaminę D, powinno być jej wystarczająco dużo do prawidłowego rozwoju układu kostnego. Niestety osoby, które zapomniały o sięgnięciu po tabletki z tą witaminą, mogą odczuwać zmęczenie, a ich kości mogą tracić gęstość. Do końca kwietnia nasłonecznienie w Polsce nie jest wystarczające, by uzupełnić niedobory powstałe po zimie, należy więc sięgnąć po produkt farmaceutyczny.
Spośród witamin z grupy B, które pełnią kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu i nerwów, warto skusić się na pirydoksynę, czyli witaminę B6. Bierze ona udział w metabolizmie, tworzeniu hormonów, enzymów, a nawet pomaga zwalczyć ból. Jej niedobory powodują bezsenność, apatię, a nawet mogą prowadzić do depresji. Współdziała z magnezem w układzie nerwowym, dlatego warto stosować je razem.
Wróć do bazy porad