Zdrowe włosy potrzebują wsparcia od wewnątrz

#

Niewiele sytuacji irytuje kobiety bardziej niż kłąb włosów zostających na szczotce po czesaniu lub spływających do odpływu po myciu. Chociaż utrata około 100 włosów dziennie nie jest niczym niepokojącym i wynika z fizjologicznego cyklu ich życia, większa liczba powinna zwrócić uwagę.

Nasze włosy żyją od 2 do 7 lat, po czym wypadają, a ich miejsce zajmują nowe. To normalne więc, że tracimy ich pewną liczbę każdego dnia. Problem pojawia się wtedy, gdy nie pojawiają się nowe kosmyki, albo gdy tracimy całe pasma.

Na stan włosów, skóry i paznokci ma wpływ wiele czynników, ale szczególną rolę pełnią dieta oraz kondycja całego organizmu. Aby chwalić się bujną fryzurą, w codziennym jadłospisie nie może zabraknąć białka, witamin, żelaza, cynku, miedzi i krzemu. To ten ostatni minerał szczególnie istotnie wpływa na wytrzymałość włosa i jego strukturę, więc nawet niewielki jego niedobór może spowodować zwiększoną łamliwość. Podobnie narażenie na stres, choroby endokrynologiczne i metaboliczne lub zażywanie pewnych leków mogą wpływać negatywnie na owłosienie skóry głowy. Żadne maseczki i odżywki nie zapewnią efektu, jeśli organizm nie będzie miał substancji budulcowych koniecznych do prawidłowego rozwoju włosów.

Skąd czerpać budulec dla włosów, który pozwoli zachować, a nawet poprawić czuprynę?
Tak bardzo istotny dla fryzury krzem znajdziemy w roślinach. Chociaż wiele słyszy się o jego obecności w skrzypie polnym, warto wiedzieć, że znajdziemy go aż 5 razy więcej w pędach bambusa. Pełni on tam podobną funkcję – dzięki niemu roślina jest tak bardzo wytrzymała i elastyczna. Oprócz krzemu warto dostarczyć organizmowi cynku i miedzi, które również pełnią istotną rolę w rozwoju włosów. Kwas pantotenowy i biotyna nawilżają włosy, poprawiają ukrwienie mieszków (cebulek) wpływając na ich wzrost.

Wybierając dla siebie suplement, pamiętajmy, by był bogaty we wszystkie wymienione elementy. Najważniejsze jest jednak jego regularne przyjmowanie. Systematyczna suplementacja zapewnia widoczny efekt już po miesiącu stosowania.

Wróć do bazy porad