Wyjątkowe kosmetyki do wrażliwej skóry

#

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba uwarunkowana genetycznie, znacząco utrudniająca życie chorych. Zwykle pojawia się w wieku dziecięcym, jednak często nawraca w okresie dorosłości i wymaga zaangażowania w terapię. Nieprawidłowa reakcja skóry na czynniki nie powodujące zmian u zdrowych osób objawia się w postaci przesuszenia i pękania. To konsekwencja nadmiernej aktywacji układu odpornościowego, który zostaje pobudzony przez nieodpowiednie, powszechnie występujące w środowisku alergeny. Pojawiają się grudki, zaczerwienienia, swędzenie nadmiernie wysuszonej skóry. Chory ciągle się drapie, powodując jeszcze silniejszą reakcję zapalną.

Utrzymanie w ryzach zmienionej atopowo, czyli niezwykle wrażliwej skóry, wymaga niezwykłej konsekwencji i zaangażowania ze strony pacjenta. Rzuty mogą być wywołane przez nawet niewielkie, trudne do przewidzenia bodźce, jak niewielki stres, użycie nowego kosmetyku czy wprowadzenie do diety nieodpowiedniego pokarmu. Kontrolowanie nasilenia choroby zobowiązuje więc do nieustannej troski o zachowanie jak najmocniejszej bariery hydrolipidowej skóry, która chroni organizm przed nadmiernym wysychaniem i pękaniem. Skóra atopowa nie tylko powoduje dyskomfort, ale jej liczne pęknięcia sprzyjają kolonizacji bakteryjnej, prowadząc do trudnych do leczenia zmian. Naskórek ulega pogrubieniu, czyli lichenizacji, przez co jeszcze trudniej o niego zadbać.

W trosce o skórę wrażliwą należy zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia, noszenie przewiewnych ubrań z bawełny oraz stosowanie specjalnych preparatów dostosowanych do cery atopowej. Emolienty zapewniają prawidłowe natłuszczenie, zapobiegając przesuszeniu i pękaniu. Zatrzymując wodę, powstrzymują proces parowania, co zwiększa komfort i zmniejsza świąd. Kosmetyki powinny być bezzapachowe, delikatne, nie mogą zawierać substancji drażniących. W ich składzie powinny znaleźć się składniki zmniejszające świąd, nawilżające i kojące, które chronią naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, największego narządu naszego ciała.

Leczenie zmian skórnych u osób cierpiących na AZS polega głównie na łagodzeniu dyskomfortu, ponieważ nie potrafimy usunąć nie do końca poznanej przyczyny choroby. Odpowiednio dobrane dermokosmetyki powinny być jedynymi środkami stosowanymi na chorobowo zmienioną skórę, ponieważ nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do zaburzenia równowagi i zaostrzenia się choroby

Wróć do bazy porad