Wakacje bez alergii

#

Myśląc o wakacjach, nikt nie planuje, że cokolwiek może je zepsuć. Niestety, zmiana otoczenia może wywołać objawy takie jak łzawienie oraz swędzenie oczu, katar, obrzęk śluzówek i skutecznie zniszczyć przyjemne leniuchowanie. O czym mowa? Oczywiście o alergii.

Zarówno zmiana szerokości geograficznej, wyjazd do sąsiednich krajów, a nawet zwykła zmiana otoczenia z miejskiego na wiejskie naraża nas na kontakt z alergenami, których w naszym miejscu zamieszkania nie ma. W okresie wakacyjnym w Polsce nadal intensywnie pylą trawy, a także pojawia się największa aktywność pokrzywy i grzybów Cladosporium oraz Alternaria. Wrażliwy organizm alergika może zareagować bardzo różnie – od delikatnego, nieutrudniającego codziennych czynności kataru, po poważną duszność.

Dostęp do opieki zdrowotnej w czasie urlopu może być utrudniony, a nawet jeśli wizyta u lekarza jest możliwa, nikt nie chce się na nią narażać. Warto mieć to na uwadze i spakować do walizki apteczkę z lekiem przeciwalergicznym. Jaki preparat wybrać?

Chociaż leków skutecznych w walce z objawami alergii jest sporo, warto poszukać takiego, który będzie odpowiedni zarówno dla dorosłych jak i dzieci, oraz nie spowoduje nadmiernej senności, zwykle kojarzonej z preparatami przeciwalergicznymi.

Leki przeciwhistaminowe II generacji, takie jak dichlorowodorek cetyryzyny dostępne są bez recepty, a są niezwykle skuteczne. Likwidują katar, uczucie zatkanego nosa, łzawienie oczu oraz objawy skórne w postaci pokrzywki. Ich działanie zaczyna się niedługo po podaniu doustnym i utrzymuje się aż dobę. Co więcej, można go stosować u dzieci od 6 roku życia, a nawet młodszych po konsultacji z lekarzem. Nowa, II generacja leków przeciwalergicznych, pozbawiona jest powszechnie znanego działania sedatywnego – substancja nie powoduje senności, dając możliwość korzystania w pełni z uroków wakacji.

Wystarczy, że w walizce znajdzie się skuteczny preparat do walki z alergią, by zapewnić sobie spokój i zabezpieczyć się przed wystąpieniem uciążliwych objawów u wszystkich członków rodziny.

Wróć do bazy porad