Suplementacja witaminy D przez cały rok

#

Podstawą prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu jest dostarczanie mu w pożywieniu niezbędnych do pracy składników. Mikroelementy, makroelementy i witaminy to niezbędne ogniwa, bez których procesy wzrostu, rozwoju czy naprawy nie byłyby możliwe. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednio zróżnicowanej diety wzbogaconej rozważną suplementacją.

Witaminy należą do substancji, których organizm nie potrafi sobie sam wytworzyć i muszą być przyjmowane w postaci pożywienia lub kapsułek z zewnątrz. Szczególnym przypadkiem jest witamina D, której produkcja może występować w skórze pod wpływem światła słonecznego. Niestety, takie wytwarzanie nie jest wystarczające, zwłaszcza na naszej szerokości geograficznej. Spędzanie słonecznych dni na zewnątrz pomaga wyprodukować tę substancję, jednak takich dni nie ma w Polsce wiele. Dodatkowo, gdy już pogoda dopisuje, niejednokrotnie siedzimy zamknięci w biurach. Bojąc się oparzeń oraz szkodliwego działania promieni UV na skórę, stosujemy kremy z filtrem, które ograniczają śródskórną syntezę witaminy.

Badania wykazują, że zdecydowana większość Polaków cierpi na niedobory witaminy D. Z czym się one wiążą?

Witamina D pełni wiele funkcji w organizmie. Pomaga utrzymać zdrowe kości i zęby, sprzyja prawidłowemu wzrostowi dzieci, odpowiada za sprawne działanie mięśni. Jest kluczowa w utrzymaniu gospodarki wapniowo - fosforanowej ustroju i stabilizuje poziom wapnia we krwi. Co więcej, jest niezbędna do nienagannego działania układu odpornościowego i nerwowego.

Niedobór tej witaminy prowadzi do zaburzeń wzrostu i rozwoju.Może nawet powodować krzywicękrzywicy, co jest niezwykle niebezpieczne w okresie dojrzewania. U dorosłych może być przyczyną rozmiękania kości, czyli osteomalacji oraz osteoporozy, a tym samym złamań. Często wiąże się z osłabieniem, zwiększoną zapadalnością na infekcje, a nawet znacznym obniżeniem nastroju. Niewystarczająca ilość tej witaminy w ustroju koreluje także ze zwiększoną zapadalnością na choroby skóry, choroby autoimmunologiczne jak cukrzyca typu 1 czy toczeń, a nawet nowotwory. Coraz więcej doniesień mówi o zależności między niedoborem witaminy D i chorobami metabolicznymi,sercowo-naczyniowymi i psychicznymi.

Mając na uwadze szerokie spektrum działania tej substancji oraz poważne skutki niedoboru, suplementację witaminy D należy prowadzić przez cały rok we wszystkich grupach wiekowych Polaków. Nawet latem warto ograniczyć ekspozycję na słońce, która działa niekorzystnie na skórę, kontynuując doustne przyjmowanie witaminowych suplementów diety.

Wróć do bazy porad