Chroń swoje stopy

Skóra stóp różni się od skóry innych części naszego ciała. Warstwa rogowa naskórka jest tu wielokrotnie grubsza. Grubość naskórka zwiększa się dodatkowo pod wpływem czynników mechanicznych, takich jak tarcie czy nacisk. Zdarza się, że samoczynne złuszczanie naskórka jest niewystarczające i dochodzi do nadmiernego gromadzenia się zrogowaciałych komórek. Skóra na stopach posiada dużą ilość gruczołów potowych, co z jednej strony pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę naszego ciała, z drugiej zaś, może wiązać się z kłopotliwym problemem nadmiernej potliwości stóp. Podeszwy stóp pozbawione są natomiast gruczołów łojowych, czego efektem jest brak łoju, naturalnie natłuszczającego i chroniącego skórę przed niekorzystnym działaniem czynników mechanicznych, chemicznych i bakteryjnych.

Chcąc prawidłowo dbać o stopy, trzeba przede wszystkim mieć na uwadze regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Nie należy aplikować na stopy balsamów do ciała, ponieważ ich skład nie zapewnia optymalnej pielęgnacji tak odmiennej skórze. Lepiej zainwestować w kosmetyki dedykowane właśnie stopom. Do dyspozycji jest szeroka gama specyfików, które można dobrać indywidualnie do potrzeb. Pamiętać należy o regularnym złuszczaniu miejsc nadmiernie rogowaciejących. Najlepiej do tego celu sprawdzają się peelingi. Zawierają one często naturalny pumeks w formie drobinek ścierających oraz kwasy owocowe czy mocznik. Pomagają usuwać szorstką, zrogowaciałą skórę, wspomagając jej procesy naturalnej odnowy. Do usunięcia nadmiernie zrogowaciałej skóry można także używać pilnika, tarki lub pumeksu. Aby nie stały się one jednak rezerwuarem drobnoustrojów, należy je każdorazowo dezynfekować. Warto podkreślić, że ścierania skóry nie można prowadzić zbyt radykalnie. Warstwa zrogowaciałego naskórka jest potrzebna, ponieważ stanowi naturalną barierę ochronną skóry. Celem jest pozbycie się jedynie jego nadmiaru.

Upalne dni mogą być zmorą dla osób cierpiących na nadmierną potliwość stóp. Jeśli problem nie jest bardzo nasilony, pomocne będą antyperspiranty do stóp w formie aerozolu, żelu lub kremu. W trudniejszych przypadkach można posiłkować się specjalnymi kilkudniowymi kuracjami opartymi na związkach glinu, które pomagają ograniczyć nadmierne pocenie, nie blokując przy tym całkowicie procesu perspiracji. Pomocne mogą być również kąpiele stóp z dodatkiem szałwii, kory dębu czy kory wierzby. Nadmierna potliwość stóp to nie tylko problem estetyczny. Wilgotne stopy, często w przepoconych butach są idealnym środowiskiem, sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy częściej korzystamy z basenów, klubów fitness, usług hotelowych należy pamiętać o ochronie stóp. Chodzenie boso po powierzchniach skolonizowanych przez grzyby umożliwia migrację tychże na nasze stopy. A jak wiadomo, leczenie grzybicy stóp czy paznokci jest długie, zwykle kilkutygodniowe i wymaga niebywałej konsekwencji i dyscypliny pacjenta.

Wybierając się natomiast na wakacyjne długie wędrówki warto zaopatrzyć się nie tylko w wygodne obuwie, ale także w specjalne poduszeczki żelowe chroniące przed otarciami czy sztyft zapobiegający pęcherzom. Na wypadek nieprzewidzianych okoliczności dobrze mieć przy sobie również kilka gazików dezynfekujących lub środek do dezynfekcji w innej formie np. płynu lub żelu, kilka plastrów w różnych rozmiarach czy krem z alantoiną przyspieszający gojenie. Niezwykle istotne jest, aby w przypadku naruszenia ciągłości skóry, jak najszybciej zdezynfekować zranione miejsce i zabezpieczyć je przed dostaniem się kurzu, brudu czy drobnoustrojów. Bez względu na miejsce wypoczynku, do bagażu warto zapakować również średniej szerokości bandaż elastyczny. Zwichnięcie stawu skokowego to jedna z częstych letnich kontuzji. Bandaż nie zajmie wiele miejsca w plecaku czy walizce, a prawidłowo założony zapewni stabilizację stawu do czasu konsultacji lekarskiej.

Mgr farm. Agnieszka Sułko

Wróć do bazy porad