Regeneracja skóry na wiosnę

#

Tegoroczna zima pokazała się w pełnej krasie – nie brakowało ani śniegu, ani mrozu. Jednak ku wielkiej radości wielu z nas nadeszła wiosna, a wraz z nią ocieplenie. Czapki, szaliki i grube kurtki wylądowały głęboko w szafie, ukazując zaczerwienioną, podrażnioną po zimie skórę. To właśnie ujemne temperatury i chłodny wiatr przyniosły jej najwięcej szkody. Po zimie skóra większości z nas jest przesuszona i popękana. Podrażnienia spowodowane mrozem, otarciami szalików i zmianami temperatury objawiają się zaczerwieniem i pieczeniem, z którym niełatwo się uporać. To właśnie wiosną najczęściej zastanawiamy się, jaką pielęgnację zastosować, by skóra znów nabrała blasku.

Podstawowym problemem cery w czasie przedwiośnia jest uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry. To ona chroni cerę przed zimnem, wiatrem, bakteriami, jednak w skrajnych temperaturach, oraz gdy jest uszkodzona mechanicznie, traci swoją funkcję. Wtedy niszczące działanie mrozu, wiatru i słońca jest jeszcze bardziej widoczne.

Dyskomfort, zaczerwienienie i swędzenie skóry o tej porze roku szczególnie mocno wyrażone jest u osób posiadających skórę wrażliwą i chorujących na AZS. Pielęgnacja u tych osób wymaga stosowania kosmetyków pozbawionych sztucznych aromatów, barwników, a jednocześnie silnie natłuszczających. Takie produkty są bezpieczniejsze od zwykłych drogeryjnych kremów i są właściwe także dla osób nie mających problemów z suchością cery.

Czym kierować się przy wyborze kremu na wiosnę?
Produkt musi być bogaty w lipidy, zwłaszcza ceramidy, które pomogą odbudować naturalną barierę skóry. Regeneracja warstwy ochronnej spowoduje ustanie swędzenia i zrównoważy kolor cery. Ta niewidoczna powłoka uchroni też przed nadmiernym odparowywaniem wody, dzięki czemu skóra będzie nawilżona na dłużej. Ważnym składnikiem kosmetyku powinny być też substancje nawadniające przesuszoną po zimie tkankę, a także pantenol, który łagodzi pieczenie i poprawia funkcję autonaprawczą nabłonka.

Nawet jeśli posiadasz atopową skórę, wybierz krem bez dodatku sterydu. Pozwoli to stosować kosmetyk praktycznie bez ograniczeń, na każdą, nawet delikatną część ciała. Prosty skład kremów dostępnych w aptekach gwarantuje bezpieczeństwo – produkty można nakład często, są one także odpowiednie dla dzieci. Regularne nakładanie kremu pozwoli szybko odbudować barierę hydrolipidową skóry i nada cerze blasku.

Wróć do bazy porad