Przyjemne podróżowanie z dzieckiem

#

Majówka, Boże Ciało, a potem wakacje – wygląda na to, że będzie wiele okazji, by wybrać się na wycieczkę poza miasto. Nie każdy jednak równie chętnie podróżuje samochodem. Wiele dzieci i część dorosłych cierpi na chorobę lokomocyjną, której objawy są w stanie skutecznie zniszczyć nawet najlepiej zaplanowany wypad.

Dolegliwość, znana też pod nazwą kinetozy, jest powszechna – najczęściej dotyka dzieci między 4 a 10 rokiem życia. Na szczęście w większości przypadków objawy same się wygaszają, choroba się wycofuje. Jednak część osób musi zmagać się z dyskomfortem także w życiu dorosłym.

Nietrudno sobie wyobrazić, że dla dziecka z kinetozą podróż może być koszmarem. Początek objawów łatwo przeoczyć. Podróżujący traci apetyt, nie może znaleźć wygodnej pozycji, męczy go jazda, jest spragniony. Chorobę łatwiej zauważyć gdy pojawiają się klasyczne objawy – nudności, wymioty, ból głowy i pocenie się. Symptomy nasilają się często w czasie czytania lub grania w gry na telefonie czy tablecie, gdy gałka oczna skoncentrowana jest na książce lub urządzeniu elektronicznym. W czasie szybkiego przemieszczania oko „łapie” bodźce z zewnętrznych części pól widzenia, korygując obraz, stabilizując i wysyłając klarowny impuls do mózgu i błędnika. Gdy skupiamy wzrok na literach czy innych elementach za percepcję bocznej części otoczenia odpowiada inny mechanizm wymagający ruchu szyją, co powoduje trudności w czytaniu. Nałożenie tych wykluczających się sposobów powoduje wystąpienie choroby lokomocyjnej. Dzieci chorują częściej, ponieważ ich układ nerwowy nie jest jeszcze dojrzały i wraz z wiekiem, gdy włókna ulegają mielinizacji, większość objawów znika.

Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną?
Przed podróżą należy podać lekki posiłek, zrezygnować z napojów gazowanych, uczyć dziecko patrzenia na stabilny punkt, najlepiej horyzont. Warto robić częste przerwy w podróży, unikać czytania lub korzystania ze smartfona w czasie jazdy, unikać gwałtownych ruchów głowy. Bezpiecznym preparatem, odpowiednim zarówno dla dzieci jak i dorosłych, jest wyciąg z imbiru. Skutecznie łagodzi on symptomy takie jak nudności i wymioty, umożliwiając komfortowe podróżowanie. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie wypoczęcie przed wyjazdem. Nawet muzyka czy zapachy mogą mieć wpływ na wystąpienie objawów, więc należy bacznie obserwować chorą osobę.

Wróć do bazy porad