Latem mamy wiele okazji, by wybrać się na wycieczkę poza miasto. Nie każdy jednak równie chętnie podróżuje samochodem. Wiele dzieci i część dorosłych cierpi na chorobę lokomocyjną, której objawy są w stanie skutecznie zniszczyć nawet najlepiej zaplanowany wypad.
Dolegliwość, znana też pod nazwą kinetozy, jest powszechna – najczęściej dotyka dzieci między 4 a 10 rokiem życia. Na szczęście w większości przypadków objawy same się wygaszają, choroba się wycofuje. Jednak część osób musi zmagać się z dyskomfortem także w życiu dorosłym.
Nietrudno sobie wyobrazić, że dla dziecka z kinetozą podróż może być koszmarem. Początek objawów łatwo przeoczyć. Podróżujący traci apetyt, nie może znaleźć wygodnej pozycji, męczy go jazda, jest spragniony. Chorobę łatwiej zauważyć gdy pojawiają się klasyczne objawy – nudności, wymioty, ból głowy i pocenie się. Symptomy nasilają się często w czasie czytania lub grania w gry na telefonie czy tablecie, gdy gałka oczna skoncentrowana jest na książce lub urządzeniu elektronicznym. W czasie szybkiego przemieszczania oko „łapie” bodźce z zewnętrznych części pól widzenia, korygując obraz, stabilizując i wysyłając klarowny impuls do mózgu i błędnika. Gdy skupiamy wzrok na literach czy innych elementach za percepcję bocznej części otoczenia odpowiada inny mechanizm wymagający ruchu szyją, co powoduje trudności w czytaniu. Nałożenie tych wykluczających się sposobów powoduje wystąpienie choroby lokomocyjnej. Dzieci chorują częściej, ponieważ ich układ nerwowy nie jest jeszcze dojrzały i wraz z wiekiem, gdy włókna ulegają mielinizacji, większość objawów znika.
Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną?
Przed podróżą należy podać lekki posiłek, zrezygnować z napojów gazowanych, uczyć dziecko patrzenia na stabilny punkt, najlepiej horyzont. Warto robić częste przerwy w podróży, unikać czytania lub korzystania ze smartfona w czasie jazdy, unikać gwałtownych ruchów głowy. Bezpiecznym preparatem, odpowiednim zarówno dla dzieci jak i dorosłych, jest wyciąg z imbiru. Skutecznie łagodzi on symptomy takie jak nudności i wymioty, umożliwiając komfortowe podróżowanie. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie wypoczęcie przed wyjazdem. Nawet muzyka czy zapachy mogą mieć wpływ na wystąpienie objawów, więc należy bacznie obserwować chorą osobę.