Positivum. Zapomnij o rozdrażnieniu i stresie

positivum

Problemy mają to do siebie, że pojawiają się lawinowo. Terminy w pracy gonią, szef żąda raportów „na wczoraj”, dzieci chorują, a całe miasto stoi w korkach. Pogoda również nie rozpieszcza: ciągle pada, wieje, a temperatura powietrza gwałtownie spada. Każde, nawet drobne niepowodzenie generuje coraz większy stres. Stajesz się nieuważna i rozdrażniona, a natłok myśli i obowiązków sprawia, że nie możesz spać. Jak sobie radzić z takimi dolegliwościami?

Za każdym razem, gdy sytuacja wydaje się beznadziejna, należy zacząć od kilku głębokich wdechów. Jeśli to nie pomoże, warto wybrać się do apteki po suplement diety zawierający zioła, które działają uspokajająco: melisę, chmiel i szafran.

Lecznicze działanie melisy jest znane od tysięcy lat. W starożytnej Grecji kąpano się w wywarze z tego zioła, które ma przyjemny, cytrusowy zapach, sam w sobie przynoszący ukojenie. Herbaty z melisy obecne są w medycynie ludowej jako remedium na bóle menstruacyjne czy dolegliwości pokarmowe. Wyciąg z karbowanych liści tego ziela rozluźnia, wspomaga sen i zapewnia pozytywny nastrój, dlatego zalecany jest w leczeniu nerwic. Melisa ma także działanie antyoksydacyjne! Jednak ponieważ skoncentrowana dawka działa szybciej i efektywniej niż napar, lepiej przed snem zażyć suplement z wyciągiem z melisy niż wypijać ziołową herbatę.

Chociaż chmiel kojarzy się przede wszystkim z produkcją piwa, ma on także właściwości lecznicze. Dzięki zawartości ksantohumolu, czyli flawonoidu, działa antyoksydacyjnie i przeciwnowotworowo.Składniki tej rośliny blokują przesyłanie niektórych impulsów nerwowych, co wspomaga poczucie uspokojenia. Ponadto, chmiel i melisa mają właściwości rozluźniające, tym samym ułatwiając zasypianie.

Szafran, czyli wysuszone znamiona krokusa uprawnego, to najdroższa przyprawa na świecie. Jednak wyciąg z tej rośliny ma także udowodnione klinicznie działanie antydepresyjne. Zwiększa stężenie hormonów szczęścia w organizmie, poprawiając nastrój i wspomagając utrzymanie równowagi emocjonalnej.

Kombinacja tych trzech substancji roślinnych stanowi doskonałe remedium w chwilach wzmożonego rozdrażnienia i napięcia nerwowego. Zażywane wieczorem pomogą się zrelaksować i zasnąć, byś miała więcej energii kolejnego dnia.

Wróć do bazy porad