Odpowiednia suplementacja ratunkiem dla palaczy.

#

Rzucanie palenia to proces, który nie zawsze kończy się sukcesem. Dlaczego tak trudno zrezygnować z sięgnięcia po papierosa? Jak każda substancja uzależniająca, nikotyna powoduje zmiany w mózgu, które prowadzą do wywołania zespołu abstynencyjnego po odstawieniu. Nikotyna pobudza organizm i podnosi ciśnienie, jednak wcale nie przekłada się to na wzrost efektywności wykonywanych zadań. Wręcz przeciwnie: przyzwyczajony do działania toksyny człowiek może osiągnąć poziom skupienia równy osobom nieuzależnionym dopiero po podaniu kolejnej dawki – czyli sięgnięciu po następnego papierosa.

Aby pozbyć się nawyku sięgania po papierosa prowadzi się suplementację nikotyny w postaci tabletek, gumy do żucia czy plastrów. W ten sposób wysyca się czekające na substancję receptory, zapobiegając wystąpieniu objawów odstawienia. Stopniowo zmniejszając dawkę substancji psychoaktywnej, na nowo uczymy mózg działania bez wspomagania się nikotyną.

Rezygnując z palenia, nie należy zapominać o zmianach, które nałóg wywołał w organizmie. Chociaż największe spustoszenie czynią substancje smoliste gromadzące się w drogach oddechowych, palenie działa niekorzystnie na niemal każdy organ naszego ciała.

Łamliwe włosy i paznokcie, żółte zęby i szara cera to tylko wierzchołek góry lodowej. Palenie prowadzi do wielu nowotworów, podnosi ciśnienie krwi, skutkuje niedoborami cennych składników odżywczych. Wolne rodniki powstające w czasie palenia papierosów prowadzą do uszkodzenia komórek i wyzwalają procesy nowotworzenia. Substancje smoliste, osiadając w oskrzelach, wywołują kaszel palacza, a metale ciężkie uszkadzają narządy wewnętrzne. Tlenek węgla, znany jako czad, jest cichym zabójcą. Wiążąc się z hemoglobiną, nie pozwala jej na przenoszenie tlenu do komórek i prowadzi do niedotlenienia.

Osoba rzucająca palenie powinna dostarczać do organizmu antyoksydanty, które pomogą unieszkodliwić wolne rodniki tlenowe i zapobiec destrukcji komórek. Witaminy C, E, cynk i selen wzmacniają naczynia krwionośne, łagodząc negatywny wpływ nikotyny na układ krwionośny. Działają one również ochronnie na nerki, szczególnie narażone na działanie obecnego w papierosach kadmu. Kwasy Omega-3 także mają udowodnione działanie ograniczające chęć sięgnięcia po papierosa oraz poprawiające działanie połączeń mózgowych i serca.

Wróć do bazy porad