Odporność. Witamina C i rutyna – przepis na zdrowie płynący z natury!

Klucz do wzmocnienia organizmu tkwi w prostocie, którą zawdzięczamy naturze. Zaledwie dwa aktywne składniki szeroko rozpowszechnione w przyrodzie mogą pomóc utrzymać dobrą formę przez cały rok.

Kwas askorbinowy, czyli witamina C, to organiczny związek chemiczny konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Uczestniczy w przemianach metabolicznych, umożliwia tworzenie kolagenu, warunkując prawidłowe kształtowanie kości, chrząstki czy zębów, usprawnia także proces gojenia ran. Unieczynnia rodniki ponadtlenkowe, wspomaga proces wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego, wzmacnia ściany drobnych naczyń. Wpływając na syntezę hormonów tkankowych, takich jak tromboksan i prostacyklina, rozkurcza naczynia krwionośne, subtelnie obniżając ciśnienie krwi. Niestety, nie posiadamy możliwości syntezowania tej witaminy, dlatego musi ona być dostarczana z zewnątrz – z pożywieniem lub w postaci suplementów. Warto jednak wiedzieć, że obróbka termiczna pokarmów oraz ich długie przechowywanie unieczynnia witaminę C! Jej znaczny niedobór prowadzi do szkorbutu, dlatego warto dbać o odpowiedni poziom tego składnika w surowicy. Komu szczególnie zaleca się wzbogacanie diety o kwas askorbinowy? Osobom podatnym na zakażenia, w czasie infekcji, zwłaszcza przebiegających z gorączką, w czasie rekonwalescencji, ale także sportowcom, osobom wykonującym pracę fizyczną, dojrzewającym, kobietom w czasie laktacji oraz osobom w podeszłym wieku. Warto stosować ją także w czasie gojenia ran i kości oraz przy skłonności do krwawień.

Drugim ważnym w profilaktyce przeziębień darem natury jest rutyna. To glikozyd flawonoidowy występujący w kwiatach oraz owocach wielu roślin. Nie tylko jest fantastycznym antyoksydantem, zapobiega powstawaniu wolnych rodników, ale także uszczelnia drobne naczynia krwionośne, czyniąc to inaczej niż witamina C. Zapobiega tym samym powstawaniu wysięków tworzących się w otoczeniu kapilarów – najcieńszych naczyń. Jest to szczególnie ważne w przypadku naczyń gałki ocznej, w których szczelność naczyń warunkuje prawidłowe widzenie. Glikozyd ten wykazuje działanie przeciwzapalne oraz zapobiega utlenianiu cholesterolu. Dlaczego należy jednak spożywać ją w duecie z witaminą C? Rutyna spowalnia utlenianie kwasu askorbinowego, przedłużając tym samym jego działanie!

Wróć do bazy porad