Nikorette - nowy rok wolny od papierosa

Nikorette

Nowy rok za pasem, więc tworzysz listę postanowień noworocznych. Czy i tym razem pojawi się na niej rzucenie palenia? Próbowałeś już to zrobić, ale chęć sięgnięcia papierosa jest silniejsza niż Ty? Kluczem do sukcesu może okazać się zastąpienie papierosa gumą do żucia lub tabletkami, co ułatwia rezygnację z sięgnięcia po używkę.

Palenie papierosów stanowi ogromne zagrożenie dla Ciebie, ale także Twoich bliskich narażonych na wdychanie dymu tytoniowego. Ma on udowodnione działanie onkogenne, prowadząc do powstawania wielu nowotworów, m.in. płuc, pęcherza, krtani czy żołądka. Substancje smoliste osadzając się w najgłębszych częściach płuc zaburzają prawidłowe natlenowywanie krwi, a tym samym całego organizmu. Pojawia się kaszel, duszność, a także ciężkie przewlekłe choroby układu oddechowego. Nie można pominąć wysokich cen papierosów, na które niejednokrotnie poświęcana jest istotna część domowego budżetu.

Chociaż rezygnacja z nałogu wydaje się być niezwykle trudna, jej skutki warte są wysiłku. Już po kilku dniach od rzucenia palenia oddech przestaje być nieprzyjemny, a oskrzela zaczynają sprawniej regulować swoją średnicę, co ułatwia oddychanie. Wraz upływem czasu od uwolnienia się od tytoniu zęby stają się bielsze, a skóra się rozjaśnia i poprawia się jej napięcie. Po 15 latach od rzucenia nałogu ryzyko wystąpienia chorób związanych z nikotynizmem staje się takie samo jak dla populacji niepalącej więc warto uwolnić swoje płuca od tytoniu już teraz.

Dla większości ludzi próbujących rzucić palenie, najtrudniejsze jest poradzenie sobie z objawami odstawienia. Aby je złagodzić wystarczy podawać nikotynę inną drogą, nie w formie papierosa. Głód zostaje w ten sposób zaspokojony mniejszą dawką toksyny, pozwalając oduczyć się nawyku trzymania papierosa w rękach. Wraz z czasem terapii zmniejsza się dawkę podawanej nikotyny, aż do całkowitego odstawienia.

Nikotyna może być podawana w formie sprayu, gum do żucia, tabletek do ssania i plastrów przyklejanych na skórę – sam możesz wybrać najwygodniejszy dla ciebie sposób wspomagania terapii. W tym roku uda Ci się zrealizować noworoczne postanowienie!

Wróć do bazy porad