Nie daj się przeziębieniu!

Polska złota jesień za oknem a Ty leżysz w łóżku z gorączką nieustannie sięgając po chusteczki? Ból głowy uniemożliwia Ci efektywną pracę, a mięśnie odmawiają posłuszeństwa? Infekcja nie musi być koszmarem przenoszonym drogą kropelkową. Pamiętaj, że jeśli szybciej ją wyleczysz, przestaniesz być zagrożeniem dla swoich bliskich. Nie daj się tak łatwo przeziębieniu!

W okresie jesiennym większość infekcji, w tym grypa, to skutki zarażenia się wirusem. Dochodzi do tego głównie poprzez kontakt z cząstkami wirusa znajdującymi się w powietrzu, dlatego zarazić można się niemal wszędzie, gdzie bywają inni ludzie. W przypadku tego typu dolegliwości leczenie antybiotykami nie jest skuteczne, a terapia skupia się na leczeniu objawowym.

Nieżyt nosa, czyli jego zatkanie, to efekt obrzęku śluzówki oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych. Skutkiem tego stanu jest nie tylko katar, ale też spływanie wydzieliny po tylnej stronie gardła, a w przypadku zajęcia zatok przynosowych – ból głowy. Na rynku istnieje kilka farmaceutyków, które skutecznie te dolegliwości zwalczają. Pseudoefedryna to substancja czynna zmniejszająca przekrwienie i obrzęk nosa, dzięki czemu znika katar, a w gardle nie czujemy wydzieliny. Podobne właściwości wykazuje połączenie feniraminy z fenylefryną dostępne często w jednym specyfiku.

Ból głowy, mięśni i gorączka to objawy, które sugerują grypę i unieruchamiają nas w łóżku. Warto sięgnąć wtedy po substancję taką jak paracetamol, która działa zarówno przeciwbólowo jak i przeciwgorączkowo – uwalnia nas więc od kolejnych dolegliwości. To lek stosunkowo bezpieczny, nie uszkadza żołądka ani nie wpływa na układ krzepnięcia, może być więc stosowany przez większość pacjentów. Co więcej, w odpowiedniej dawce może być stosowany także przez dzieci.

Na szczęście na rynku są preparaty zawierające wszystkie te substancje w jednej saszetce. Dzięki połączeniu trzech leków cena środka leczniczego jest niższa, ponieważ nie trzeba kupować trzech osobnych opakowań, a kuracja pozostaje kompleksowa i pozwala szybko wrócić do formy.

Wróć do bazy porad