Na ratunek trzustce

#

Jak cieszyć się wspólnym biesiadowaniem, gdy zaburzenia trawienia uniemożliwiają rozkoszowanie się świątecznymi potrawami?

Bóle brzucha to powszechny problem dotykający niemalże każdego. Wielu z nas cierpi też na inne dolegliwości z przewodu pokarmowego występujące po posiłku – wzdęcia, biegunki, zmiany charakteru wypróżnień i odbijanie. Jeśli stosowanie suplementów diety nie daje efektów, a objawy gastryczne są coraz bardziej dotkliwe należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, by wykluczyć choroby inne niż powszechnie występujące zaburzenia trawienia.

Trawienie to skomplikowany proces rozkładu spożywanych pokarmów, który zachodzi pod wpływem enzymów – substancji o złożonej budowie tnących składniki odżywcze na małe cząstki, które mogą być wchłonięte przez organizm. Prawidłowe działanie przewodu pokarmowego, zwłaszcza trawienie nie tylko zapewnia dobre samopoczucie, ale także prawidłowe odżywienie. Dzięki rozkładowi białek organizm może budować mięśnie, trawienie cukrów pozwala na gromadzenie zapasów energii, a tłuszcze, poza funkcją energetyczną, niezbędne są do produkowania hormonów.

Chociaż dolegliwości gastryczne często wiążemy z zaburzeniami pracy wątroby, zdarza się, że tonie tam leży źródło problemu. W wielu przypadkach wzdęcia, ból brzucha po posiłku i odbijanie to wynik niedoboru enzymów, których większość produkuje trzustka. Ten niewielki, leżący za żołądkiem narząd zawiaduje gospodarką węglowodanową, czyli przemianami cukrów, ale także produkuje sok trzustkowy. Ta wydzielina, która spływa do początkowego odcinka jelit jest mieszaniną enzymów, mających rozłożyć pokarm przechodzący z żołądka do dalszych odcinków przewodu pokarmowego.

Stosunkowo często okazuje się, że produkcja enzymów nie jest wystarczająca. Może być to spowodowane niewydolnością trzustki, nieprawidłowymi sygnałami docierającymi do niej z żołądka, lub stopniowym zaniku jej funkcji. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest suplementacja enzymów z zewnątrz.

Enzymy dostarczane do organizmu w postaci tabletek to lek, a nie suplement diety. Przyjęta przed posiłkiem kapsułka rozpuszcza się w soku żołądkowym, upodabniając się w działaniu do naturalnej funkcji zewnątrzwydzielniczej trzustki. Składniki preparatu pochodzenia zwierzęcego są maksymalnie zbliżone do tych produkowanych przez prawidłowo działający narząd.

Czasem wzbogacenie posiłku o ten dostępny bez recepty lek wystarcza, by móc na nowo cieszyć się przyjemnością jedzenia i zapomnieć na zawsze o dokuczliwych bólach brzucha.

Wróć do bazy porad