Na katar i zatkane zatoki - Hipertonic spray

hipertonic

Katar i zatkany nos spędzają ci sen z powiek? Ból narasta przy pochylaniu głowy? Czujesz ucisk w obrębie twarzy i za oczami? Nie możesz swobodnie oddychać, szybko się męczysz i spada twoja efektywność w pracy? Prawdopodobnie cierpisz na zapalenie zatok. Intensywny katar może także towarzyszyć przeziębieniu i innym infekcjom górnych dróg oddechowych. Jeśli dodatkowo masz gorączkę, jesteś osłabiony i kaszlesz, zatkany nos może stać się prawdziwie dokuczliwą dolegliwością.

Zdrowe zatoki przynosowe są pustymi przestrzeniami kostnymi, które wypełniają się tylko w czasie choroby. Wydzielina znajdująca się w zatokach zajętych przez infekcję, spływająca po tylnej ścianie gardła oraz katar są bardzo trudne do usunięcia bez stosowania leków. Aby skutecznie się ich pozbyć, należy zmniejszyć gęstość wydzieliny. Doskonale w tym celu sprawdza się hipertoniczny roztwór chlorku sodu. Donosowa aplikacja umożliwia działanie bezpośrednio w miejscu choroby, a więc gwarantuje wysoką skuteczność. To, że preparat jest hipertoniczny, oznacza, że znajduje się w nim więcej cząsteczek soli, niż w śluzówkach, powodując „wyciąganie” wody do jamy nosowej zgodnie z zasadami osmozy. Jednocześnie katar uwadnia się, staje się rzadszy, a obrzęk wewnątrz nosa maleje, dając uczucie udrożnienia. Niemal natychmiast po zastosowaniu poczujesz ulgę i możliwość swobodnego oddychania nosem.

Ponieważ chlorek sodu jest prostym związkiem chemicznym znajdującym się w postaci zjonizowanej w całym organizmie, jest zupełnie bezpieczny. Umożliwia to stosowanie go przez długi czas, także równolegle z innymi farmaceutykami. Jest bezpieczny dla dzieci powyżej 3. roku życia, kobiet w ciąży oraz karmiących. Stężenie związku jest wystarczające do obkurczenia śluzówek, a jednocześnie nie powoduje ich drażnienia. Spray zawierający hipertoniczny roztwór chlorku sodu powinien być stosowany w czasie infekcji z dokuczliwym katarem, a także jako objawowy preparat wspomagający w leczeniu zapalenia zatok przynosowych.

Wróć do bazy porad