Jedziesz na wycieczkę? Weź ze sobą apteczkę!

#

Im bliżej do wakacji, im dłuższe i cieplejsze dni, tym chętniej decydujemy się na wyjazdy za miasto, także te spontaniczne. Szybko pakujemy najpotrzebniejsze rzeczy, rzadko kiedy pamiętając, że nawet podczas krótkiej wycieczki może nas czekać nieprzyjemność w postaci ukąszeń czy otarć. Nie dopuśćmy, by drobne wypadki zniszczyły nam wypoczynek. Zawsze warto mieć przy sobie apteczkę z najpotrzebniejszymi medykamentami. Zajmujący niewiele miejsca zestaw może uratować Twoje wakacje, a przynajmniej dobry nastrój.

Podstawą wakacyjnej apteczki powinny być leki, które przyjmuje się na co dzień. Mając je przygotowane, mamy pewność, że o nich nie zapomnimy. Spośród farmaceutyków warto mieć przy sobie także leki przeciwalergiczne, zwłaszcza gdy opuszczamy miasto, a także leki przeciwbólowe oraz przeciwbiegunkowe. Jeśli ktokolwiek z wycieczkowiczów źle znosi jazdę autem, weźmy leki przeciwdziałające chorobie lokomocyjnej. Nie zapominajmy o kremach z wysokim filtrem UV – nie tylko zapobiegają one poparzeniom, ale też przedwczesnemu starzeniu się skóry. Jadąc nad jezioro, rzekę lub w okolice mocno zalesione powinniśmy mieć ze sobą środek chroniący przed owadami i kleszczami.

Podróżowanie z dziećmi to prawdziwe wyzwanie! Chyba nie ma możliwości, by wyjazd z kilkulatkami obył się bez otarć, zadrapań, ran i ukąszeń. Dlategonależy mieć ze sobą zestaw do opatrunków – plastry, gaziki, spray z oktenidyną do odkażania ran, a także bandaż. Oczyszczoną wodą i środkiem bakteriobójczym niewielką ranę możemy samodzielnie opatrzyć i nie rezygnować z pobytu. Oktenidyna nie drażni tkanek, nie powoduje bólu przy oczyszczaniu rany, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku małych dzieci. Jeśli dodatkowo opatrunek umocujemy kolorowym plastrem, zranienie stanie się trofeum, a nie przykrą pamiątką.

Im dalej od cywilizacji oraz im dłuższa podróż, tym więcej środków zapobiegawczych powinno się mieć ze sobą. Trójkątna chusta, która świetnie pełni rolę temblaka, lub elastyczny bandaż to kolejne pozycje, które warto spakować do apteczki. Mała pęseta przyda się do usuwania kleszczy lub żądeł, a nożyczki przydadzą się do formowania opatrunków.

Z tak przygotowaną apteczką każdy wyjazd będzie bezpieczniejszy.

Wróć do bazy porad