Gładkie stopy

#

Szczególnie latem kobiety zwracają dużą uwagę na kondycję swoich stóp. Wakacyjne wyjazdy i upały sprzyjają zmianie typu obuwia na klapki i sandały, które odkrywają pięty. Mimo ich wygody i przewiewności, wiele pań nie decyduje się na sięganie po nie, obawiając się pokazania swoich zniszczonych stóp.

Skóra na stopach, które muszą dźwigać ciężar całego naszego ciała, jest dwa razy grubsza niż w innych miejscach na ciele. Wyjątkowa grubość skóry nie pomaga jednak utrzymać pięt w dobrej kondycji, łatwo ulega ona rogowaceniu i pękaniu. Sprzyjają temu predyspozycje genetyczne, choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, niewłaściwa higiena czy niewłaściwie dobrane obuwie. Czasem niewielkie zaniedbanie prowadzi do trudnych do wyeliminowania chorób, stanowiąc problem nie tylko kosmetyczny ale i medyczny.

Im dłużej stopy pozostają zaniedbane, tym głębsze szczeliny powstają, sięgając nawet do skóry właściwej. Takie pęknięcia stanowią wrota do wnikania bakterii, które dalej mogą się rozprzestrzeniać, powodując nawet ogólnoustrojowe zakażenia. Aby nie dopuścić do takiego zaawansowania dolegliwości, należy poświęcić stopom trochę czasu podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych.

Zanim usunie się zrogowaciały naskórek. warto zmiękczyć grubą skórę stóp z użyciem substancji chemicznych, spośród których jedną z najskuteczniejszych jest mocznik. Hipoalergiczny, higroskopijny środek doskonale zatrzymuje wodę, nawet w głębokich warstwach skóry. Farmakologiczne zmiękczenie w połączeniu z kąpielami z solą oraz mechanicznym złuszczaniem pozwalają usunąć zrogowaciały naskórek. Startą za pomocą np. pumeksu warstwę należy zabezpieczyć i odbudować za pomocą odpowiednich kremów. Odpowiedni, bogaty w kreatyny skład zapewnia stopom odpowiednie środowisko do regeneracji i pozwala przywrócić gładką skórę na piętach, a tym samym cieszyć się noszeniem sandałów. Bogata formuła już w 7 dni zmiękcza twardą skórę stóp.

Należy pamiętać o profilaktyce rogowaciejących pięt, czyli zapewnieniu warunków do naturalnego utrzymania właściwego nawilżenia. Podstawą jest zapewnienie stopom odpowiedniej wentylacji, poprzez właściwie dobrane obuwie. Ważne jest też, by regularnie wykonywać peelingi i codziennie używać odpowiednich kremów nawilżających i natłuszczających, zapewniających utrzymanie właściwej bariery hydro-lipidowej. Już kilka minut dziennie pozwoli cieszyć się gładkimi, miękkimi piętami i wkładać odkrywające stopy obuwie.

Wróć do bazy porad