Elektroniczny sprzęt medyczny

Żyjemy coraz dłużej, ale też coraz częściej zapadamy na choroby cywilizacyjne. Za jedną z nich uważa się nadciśnienie tętnicze. Jest ono poważnym problemem, ponieważ dotyczy blisko 1/4 naszego społeczeństwa i dotyka coraz młodszych ludzi. Ocenia się, że aż 9% siedemnastolatków ma nadciśnienie. Jest to choroba o tyle podstępna, że najczęściej w początkowym swym stadium nie daje żadnych objawów. Blisko 1/3 chorych o swojej chorobie dowiaduje się przypadkiem, podczas rutynowego badania lekarskiego. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie kontrolnych pomiarów ciśnienia przynajmniej raz w roku. W przypadku, gdy wartości zmierzonego ciśnienia zawierają się w zakresie ciśnienia wysokiego prawidłowego, tj. ciśnienie skurczowe 130-139 mm Hg a rozkurczowe 85-89 mm Hg, zaleca się kontrolę ciśnienia nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Pomiarów możemy dokonywać w gabinetach lekarskich lub też zaopatrzyć się w ciśnieniomierz i samodzielnie kontrolować ciśnienie. Zakup tego rodzaju sprzętu dobrze jest jednak wcześniej przemyśleć.

Najwygodniejsze są aparaty elektroniczne z mankietem naramiennym. Przy czym wyróżnić tu można dwa rodzaje aparatów: półautomatyczne, gdzie mankiet pompowany jest samodzielnie przez pacjenta za pomocą specjalnej gruszki, a urządzenie dokonuje spuszczenia powietrza i pomiaru ciśnienia oraz automatyczne, gdzie urządzenie samo pompuje mankiet, spuszcza powietrze i dokonuje pomiaru. Do samokontroli w warunkach domowych właściwszym wyborem wydają się być urządzenia automatyczne ze względu na prostotę obsługi. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych, którym odpowiednie napompowanie rękawa może nastręczać pewnych kłopotów i stanowić przyczynę błędów w pomiarach. Również istotnym elementem dla osób starszych jest duży, czytelny wyświetlacz urządzenia oraz pamięć przynajmniej kilku ostatnich wyników. W przypadku osób z zaburzeniami rytmu serca należy zwrócić uwagę, czy dany model ma funkcję wykrywania arytmii. Ważnym elementem wyboru ciśnieniomierza jest także odpowiednie dopasowanie mankietu. Nie zawsze jest to możliwe, szczególnie w przypadku osób otyłych czy dzieci. Dlatego warto się upewnić, że producent posiada w swojej ofercie rękawy niestandardowe, większe czy też pediatryczne pasujące do modelu, który nas interesuje.

Osoby często podróżujące, które muszą regularnie kontrolować ciśnienie krwi, mogą rozważyć zakup ciśnieniomierza nadgarstkowego. Jest to urządzenie znacznie wygodniejsze w użyciu poza domem. Jest mniejsze, a przed pomiarem nie ma konieczności zdejmowania koszuli czy bluzki w przypadku długich rękawów. Wbrew powszechnej opinii, coraz więcej tego rodzaju urządzeń dorównuje dokładnością ciśnieniomierzom naramiennym.

Zakup urządzenia to dopiero połowa sukcesu. Równie ważna jest technika pomiaru. Zanim przystąpi się do pomiaru, bezwzględnie należy zapoznać się z instrukcją obsługi, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poprosić o pomoc farmaceutę.

Innym przydatnym w kontroli stanu zdrowia urządzeniem jest termometr. Obecnie dostępna jest na rynku szeroka gama produktów. Wybór zależy od potrzeb oraz zasobności portfela. Tańsze będą produkty bez dodatkowych funkcji, dające wynik po 10-60 sec w zależności od modelu. Niektóre z nich posiadają pamięć kilku ostatnich pomiarów, a gorączkę sygnalizują dźwiękiem. Bardziej wymagający pacjenci mogą wybierać z termometrów dousznych (z wymiennymi kapturkami lub bez) lub bezdotykowych. Wynik otrzymuje się tu znacznie szybciej, od 0,5 do kilku sekund. Niektóre modele termometrów bezdotykowych przystosowane są także do mierzenia temperatury płynów. Jest to szczególnie przydatna funkcja, gdy w domu jest niemowlę lub małe dziecko. Wówczas termometr można wykorzystać do zmierzenia temperatury mleka czy wody do kąpieli, a niektóre modele również do mierzenia temperatury otoczenia.

Mgr farm. Agnieszka Sułko

Wróć do bazy porad