Colon C - sprawne jelita za sprawą błonnika

#

Prawidłowe działanie układu pokarmowego pozwala utrzymać organizm w dobrej formie dostarczając niezbędnych mu składników odżywczych. Aby cały proces przebiegał sprawnie, niezbędna jest prawidłowa praca jelit, przesuwających treść pokarmową przez wszystkie ich odcinki, w których zachodzi trawienie. Niestety u 20-30% Polaków czasowo lub stale zostaje zwolniona lub zahamowana perystaltyka, czyli ruch przewodu pokarmowego, co skutkuje długo utrzymującymi się zaparciami.

Zaparciem nazywany zmniejszoną do dwóch lub mniej tygodniowo częstotliwość oddawania stolca. Często defekacja staje się bolesnym, a nawet traumatycznym doświadczeniem. W większości przypadków nie udaje się ustalić przyczyny dolegliwości, której objawy mogą być bardzo dokuczliwe. Pojawiają się niespecyficzne bóle brzucha, a wypróżnienia przebiegają z trudem i nie dają poczucia opróżnienia. Jeśli dolegliwość pojawiła się nagle i towarzyszą jej dodatkowe niepokojące objawy, należy udać się do lekarza. Gdy zaparcie występuje sporadycznie, stale lub ma mierne nasilenie, warto zacząć od leczenia dietetycznego.

Podstawowym składnikiem przyspieszającym pracę jelit jest błonnik, zawarty w tych częściach roślin, których organizm nie potrafi strawić. Pęcznieje on w jelitach ściągając wodę, a tym samym drażni śluzówkę przewodu pokarmowego i pobudza perystaltykę (ruch jelit). Uważany jest za najważniejszy powszechnie dostępny składnik regulujący częstotliwość wypróżnień. Niestety ilość dostarczana w przeciętnej diecie nie zawsze jest wystarczająca do zapewnienia efektywnej perystaltyki jelit.

Za prawidłową pracę układu pokarmowego odpowiadają też odpowiednie szczepy bakterii beztlenowych, naturalnie w nim występujące – Lactobacillus i Bifidobacterium. Co więcej bakterie zasiedlające przewód pokarmowy stymulują układ odpornościowy i uczestniczą w syntezie witamin. Choroby metaboliczne, a także stosowanie antybiotykoterapii prowadzą do zubożenia flory bakteryjnej jelit, co także może się objawiać zaparciem.

Połączenie błonnika pokarmowego oraz wyselekcjonowanych bakterii w postaci proszku do rozpuszczania to rozwiązanie dla każdej osoby uskarżającej się na zaparcie. Dodatek fruktooligosacharydów (prebiotyków) wspomaga namnażanie się przyjaznych jelitom bakterii, a dodatkowo wspomaga proces odchudzania. Wczesne włączenie preparatu zapobiega nadmiernemu rozdęciu jelit, bolesnym wypróżnieniom i skutecznie reguluje pracę przewodu pokarmowego.

Wróć do bazy porad