Bezpieczne opalanie? Teraz to możliwe.

#

Skóra to nie tylko powłoka zewnętrzna tkanek, ale też największy narząd naszego organizmu. Chociaż może wydawać się, że chroni tylko przed urazami mechanicznymi, jest też miejscem zachodzenia wielu reakcji metabolicznych. To przez nią usuwane są toksyny, zachodzi termoregulacja, w niej też odbywa się pierwszy etap syntezowania aktywnej formy witaminy D3. Szczególnie latem dużą uwagę przykłada się do kolejnej funkcji skóry, jaką jest ochrona przed działaniem promieni słonecznych. W efekcie narażenia na promieniowanie UV skóra przybiera brązowozłotą barwę, czyli staje się opalona.

Brązowy pigment, czyli melanina, wytwarzany jest przez obecne w skórze komórki w odpowiedzi na promieniowanie ultrafioletowe. Im większa ekspozycja, tym więcej barwnika, a skóra uzyskuje ciemniejsze zabarwienie. Jest to reakcja obronna organizmu, której skutkiem ubocznym jest opalenizna.

Niestety opalanie się nie jest bezpieczne. Promienie UV uszkadzają komórki, prowadzą do powstawania wolnych rodników, a tym samym mogą przyczynić się do nowotworzenia i rozwoju czerniaka - nowotworu złośliwego. Nadmierna ekspozycja na słońce może również skutkować oparzeniami, wysuszeniem i szybszym starzeniem się skóry.

Na szczęście odpowiednia suplementacja może sprawić, że efekt brązowej skóry pojawi się wcześniej, utrzyma dłużej, a wolne rodniki tlenowe zostaną unicestwione.

Połączenie karotenoidów, L-tyroksyny i miedzi naturalnie wpływa na koloryt skóry, umożliwiając szybkie osiągnięcie złotobrązowej cery. Barwniki karotenoidowe, które odpowiadają za pomarańczowe zabarwienie owoców i warzyw, także w organizmie ludzkim gromadzą się w naskórku, zmieniając jego barwę. Antyoksydanty, które znajdziemy w wyciągu z zielonej herbaty, zatrzymują wolne rodniki, chroniąc skórę przed kancerogennym działaniem ultrafioletu. Witamina C, poza działaniem przeciwnowotworowym, wspomaga syntezę kolagenu, przyspieszając regenerację uszkodzeń. Nie wolno zapominać o właściwym nawilżeniu skóry, zarówno poprzez picie wody, jak i dodatek kwasu hialuronowego do suplementu diety. Jędrna, odpowiednio nawodniona skóra o wiele dłużej zachowa piękny koloryt.

Bezpieczniejsze opalanie jest możliwe. Odpowiednio zbilansowana dieta i suplementacja pomogą szybko uzyskać, a także utrzymać upragnioną opaleniznę.

Wróć do bazy porad