Alergia - choroba XXI wieku

#

Rozwój nauki, techniki oraz całego społeczeństwa sprawił, że chociaż umiemy leczyć o wiele więcej chorób niż dawniej, na niektóre z nich zapadamy częściej. Spowodowane jest to zmianami diety, trybu życia oraz innymi czynnikami. Choroby cywilizacyjne, bo tak te schorzenia nazywamy, są prawdziwą zmorą XXI wieku. Należą do nich nadciśnienie, cukrzyca ale także alergie.

Nasze tkanki zbyt intensywnie reagują na kontakt z alergenami obecnymi w powietrzu, pokarmach czy lekach, produkując swoiste przeciwciała. Substancje wyzwalające reakcję alergiczną same w sobie nie są szkodliwe dla organizmu, to on nieprawidłowo na nie reaguje. Pierwszy kontakt z alergenem powoduje „uczulenie” organizmu, czyli produkcję immunoglobulin. Każde kolejne narażenie na czynnik alergiczny powoduje szybką reakcję w postaci wydzielania substancji generujących stan zapalny np. histaminy. Wtedy pojawiają się objawy – wodnisty katar, łzawienie i swędzenie oczu, wysypki skórne, a nawet uciążliwa duszność.

Każdy organizm inaczej odpowiada na te same alergeny, ale można wyróżnić kilka grup alergenów najczęściej powodujących dolegliwości u Polek i Polaków. Bardzo wielu z nas reaguje sezonowym katarem lub łzawieniem na pylące rośliny, których pyłków spodziewamy się w powietrzu od wiosny do późnej jesieni. Wśród pokarmów najbardziej powszechnymi uczulaczami są m.in. owoce morza, orzeszki ziemne, soja, mleko krowie, jaja kurze. Niestety, uczulają nas też kurz, jad owadów, sierść naszych pupili oraz leki.

Spektrum objawów o charakterze alergii jest niezwykle szerokie. Od kataru, określanego przez lekarzy jako nieżyt nosa, przez wysypki skórne i pokrzywkę, aż po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

W przypadku alergii pokarmowych wystarczy wyeliminować składnik z diety, by objawy zniknęły. Jednak większości pozostałych alergenów nie da się uniknąć. Dlatego przy narażeniu na alergen, który wcześniej nas uczulał, oraz przy pojawieniu się objawów należy szybko reagować.

Desloratadyna jest lekiem o działaniu antagonistycznym do histaminy. Blokuje reakcję alergiczną, zapobiegając wystąpieniu objawów alergii. Stosuje się ją w przypadku wystąpienia kataru siennego, ale świetnie sprawdza się także w leczeniu pokrzywki. Warto mieć ten preparat w domu, by szybko reagować na pierwsze oznaki choroby.

Wróć do bazy porad