3 substancje, na które musisz zwrócić uwagę, jeżeli chcesz dbać o swoje serce.

#

Każdego dnia spotykamy osoby z chorobami serca, nadciśnieniem i innymi dolegliwościami związanymi z układem krążenia. Chociaż łatwo bagatelizować problem, który dotyka tak wielu z nas, choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszym powodem zgonów Polakom i należy im zapobiegać.

Z wiekiem naczynia ulegają przemianom, twardnieją i generują większy opór dla przepływającej w nich krwi, a co za tym idzie, podnoszą ciśnienie krwi i zmuszają serce do cięższej pracy. Odkładające się w naczyniach złogi miażdżycowe są częstym materiałem zatorowym, powodując udary. Udarom sprzyja też nadciśnienie, dotykające niemal połowy z nas. Głóg to roślina, niegdyś znana jako afrodyzjak, która ma udowodnione działanie obniżające ciśnienie krwi poprzez rozszerzenie naczyń. Dodatkowo jest bogatym źródłem flawonoidów, witaminy C, PP i olejków eterycznych. Działając na serce, wyciąg z głogu równie skutecznie dba o promienny wygląd skóry.

Innym częstym schorzeniem układu krwionośnego jest choroba wieńcowa. Naczynia, okalające serce niczym wieniec,odżywiają je, pozwalając mu na wydajną pracę. Niestety, większa praca serca, spowodowana chociażby nadciśnieniem, powoduje przerost jego mięśni i niedokrwienie głębszych warstw. Złogi miażdżycowe bardzo chętnie odkładają się w naczyniach wieńcowych, zmniejszając ich światło, nawet do zamknięcia, powodującego zawały. Niezwykle istotnym elementem profilaktyki oraz leczenia chorób sercowo-naczyniowych jest utrzymywanie prawidłowej gospodarki lipidowej. Cholesterol LDL jest składnikiem blaszek miażdżycowych, dlatego należy dbać o to, by jego norma we krwi nie została przekroczona. Regularna suplementacja kwasów Omega-3 wspomaga gospodarkę tłuszczową, znacząco redukując liczbę zawałów serca. Przeciwdziała ona także powstawaniu procesów zapalnych w tętnicach, na których podłożu powstają blaszki miażdżycowe.

Nie sposób pominąć osób dotkniętych różnego rodzaju arytmiami, czyli niemiarowym biciem serca. Chociaż zwykle etiologia problemu jest złożona, może do niego doprowadzić niedobór potasu – mikroelementu niezwykle ważnego dla serca. Spadek stężenia potasu może być wynikiem pocenia, niezbilansowanej diety, utraty składnika mineralnego w czasie wymiotów czy biegunki, a nawet stosowania leków moczopędnych używanych w leczeniu nadciśnienia.

Warto wprowadzić rozważną suplementację głogu, potasu i kwasów Omega-3 jako uzupełnienie diety oraz aktywności fizycznej.

Wróć do bazy porad